Про те, як у лютому-березні 2022 року цивільні мешканці Полтавщини допомогли Силам оборони затрофеїти танки та САУ противника, кореспонденту АрміяInform розповів безпосередній учасник подій Валерій Катькало.
Яке фото стало чи не найпопулярнішим про ті події? Скільки тракторів треба, аби витягти ворожий Т-80? Та якого року випуску був трофейний ворожий «Тор»?
Про це читайте в нашому матеріалі.
Вцілілих танків було 11: у Бобрику, у Московському Бобрику й у Веприку
Валерій Катькало на початку широкомасштабного вторгнення був керівником аграрного підприємства, розташованого у селищі Тепле на Полтавщині.
За його словами, 27–28 лютого пішли перші ворожі колони по території Гадяцького району:
— І наприкінці лютого наше підприємство почало контактувати із хлопцями з підрозділів ССО, 93 бригади ЗСУ.
Тоді за участю наших військових було знищено в селі Веприк ворожий бензовоз, через що противник не зміг заправитись пальним.
— Приїхали до нас військовослужбовці Сил ТрО з Полтави. Та й кажуть: «Допоможіть завести техніку противника». Треба було акумулятори зарядити. Бо стояли на дорогах покинуті російські танки без пального, — згадує Валерій.
Він каже, що на той момент три російські танки вже були знищені в тому районі:
— Це зробили хлопці із селища Мартинівка… А вцілілих танків противника на дорогах залишилося 11: у Бобрику, у Московському Бобрику й у Веприку.
Також біля села Кам’яне стояла покинута в лісі ворожа САУ. Окрім цього, захопили й ворожий «Тор-М2».
— Знайшли ми все це і почали стягувати на стоянку. Використовували техніку нашого підприємства та ще одної аграрної компанії, якою керував Олексій Омельченко. Разом у нас було декілька тракторів, щоб витягувати бронетехніку ворога, — уточнює Валерій Катькало.
Згодом ці танки були взяті під охорону:
— Потім приїхали хлопці з Полтавського рембату, забрали перші шість танків. По «Тор-М2» дали команду — заховати. Витягли його в ангар, сховали. Згодом за ним приїхала фура і забрала… «Тор» той був новенький, 2020 року випуску. Не одразу ми навіть ідентифікували цю модель.
Деякі екземпляри доводилось витягувати одночасно чотирма тракторами
— До речі, фото, що розлетілося Україною, де наш трактор тягне цього «Тора» зробив хтось із мешканців селища Веприк. Це, я думаю, десь зі сходинок місцевого клубу сфотографували, — пояснює Валерій походження зображення, яке згодом було розміщено навіть на банківських картах.
І уточнює, що за кермом «Тора» був Віталій Тимошенко, який вже служить у ЗСУ. А трактором, що тягнув, керував працівник аграрного підприємства, розташованого в селищі Тепле:
— Усього ми тоді витягнули 11 танків Т-80, «Тор» та САУ… А загалом, ворожа колона, що йшла там тоді, налічувала до 200 одиниць техніки.
Валерій Катькало каже, що вся техніка, яку вони витягнули, була без особового складу. Частина машин була замінована.
— Дякуючи військовим з 93 бригади, все було розміноване. Техніка була з боєкомплектом. Часу, щоб все витягнути, у нас пішло десь близько тижня. Деякі екземпляри доводилось витягувати одночасно чотирма тракторами, де в кожного по 300 кінських сил, — розповідає чоловік.
Він додає, що всі, хто витягував російську техніку тоді, у 2022 році, нині служать у Силах оборони:
— Солдатами, офіцерами. Я, приміром, на Полтавщині в роті охорони. Деякі навіть вже зазнали поранень… Усі, одним словом, служать. Але окремо слова подяки хотілося б висловити всім військовослужбовцям Сил оборони, які в той період виконували бойові завдання на нашому напрямку.
Валерій Катькало — вгорі зліва, Павло Архипович — вгорі справа, Віталій Тимошенко — вгорі зліва, Василь Губський — внизу справа
Фото з особистого архіву Валерія Катькала
Євген Проворний
Кореспондент АрміяInform
Залиште відповідь