Фото: инстаграм Анастасія Меркушина
Зовсім скоро розпочнеться новий змагальний сезон у біатлоні. Кубок світу у передолімпійському сезоні 2024/25 стартує 30 листопада у фінській Контіолахті, а завершиться 23 березня у Холменколлені.
Головний тренер національної збірної України Микола Зоц вже визначився зі складом команди на перший етап: до складу команди увійшли 6 спортсменок. Нашу країну будуть представляти Христина Дмитренко, Юлія Джима, Анастасія і Олександра Меркушини, Олена Городна та Анна Кривонос.
Перед початком сезону журналіст Коротко про поспілкувався з лідеркою збірної Анастасією Меркушиною.
Зміни, що відбулись, на краще
– Що змінилося в команді, у порівнянні з минулим сезоном?
– Зміни, які відбулися два роки тому і в керівництві федерації, і в тренерському штабі, загалом, цілком достатні. Особливих змін, порівняно з минулим сезоном, у підготовці не було. Можливо, було трошки додане навантаження, оскільки молодь включилася в роботу, і вона добре «перетравлює» такі навантаження. Тренерський склад не змінився. І я скажу, що це непогано. Бо останнім часом ми мали в збірній досить неприємну плинність кадрів. Тож добре, що тепер є якась стабільність. З того, що я бачу, – всі дівчата дуже класно прогресують. В цьому великий плюс.
– Часто молодь звертається до вас за порадами і підказками?
– До мене молодь не звертається. Якщо я бачу і можу щось сказати, я говорю. Але це відбувається дуже рідко. Всі у нас вмотивовані, і у всіх є до кого звернутися, щоб отримати якусь інформацію.
Тренування біатлоністів однаково насичене і взимку, і влітку. Фото : инстаграм Анастасія Меркушина
Разом з сестрою легше у важкі моменти
– Ви виступатимете разом з сестрою Олександрою. Які у вас емоції, думки, відчуття щодо цього?
– Не те щоб ми перший рік разом виступаємо, але зараз ми вже десь приблизно на одному рівні. Звичайно, я рада що вона прогресує. І звісно, нам легше разом, бо коли ми вдвох, то нам цікавіше, приємніше, веселіше і легше переживати якісь життєві негаразди чи підтримувати одна одну у якусь скрутну годину. Я дуже рада цьому!
– Як ви оцінюєте потенціал своєї сестри? В чому її сильні сторони?
– У неї класні дані, і є така фішка, як розуміння свого тіла. Вона його відчуває, може підлаштовувати техніку і має таку перевагу, якої у мене немає і, вже, напевне, не буде: вміє слухати себе. Олександра знає, коли варто зупинитися, а коли варто допрацювати. Це одна з важливих речей, які повинен робити спортсмен. Треба вміти відчувати, чи буде якесь навантаження на користь тобі, і вміти говорити про це з тренером, відстоювати свої кордони. Тому я вважаю, що як мінімум через це у Олександри все вийде. Вона вміє робити правильні ходи.
– Як і де ви готувалися до сезону?
– Я готувалася у складі національної збірної переважно за кордоном. Повністю виконала план і всі поставлені завдання, не пропускала жодного дня, йшла від початку й до кінця.
– Що очікуєте у новому сезоні від себе?
– Я чекаю лише результатів цієї праці. Особисто мені немає в чому дорікати собі: я була вмотивованою, працювала навіть, коли мені не хотілося, коли було важко, коли вже здавалося, що все – це край. Я відчула, що виклалась. Який результат? Це ми побачимо аж у кінці сезону, коли будуть остаточні висновки. Я робитиму свою роботу настільки добре, наскільки це можливо.
– Війна дуже позначається зараз на підготовці?
– Я не скажу, що вона зараз критично впливає, як в перші роки. Звичайно, ми хвилюємося, переживаємо за кожен теракт і кожен удар, який влаштовують росіяни. Звичайно, як наслідок цього – жахливий настрій.
А так фінансування у нас достатнє. Нас підтримує IBU (Міжнародний союз біатлоністів. – Авт.), тож на ці кошти ми «вигрібаємо». В основному, важко психологічно, бо ми досить мало знаходимося в Україні. Хотілося б частіше приїжджати в той же Чернігів чи Суми, відвідувати місця, де я тренувалася і досягала своїх результатів. Мені не вистачає України і українських зборів.
Анастасія впевнена, що її молодшу сестру Олександру (праворуч) чекають великі успіхи в біатлоні. Фото : инстаграм Анастасія Меркушина
«Отримую вже третю освіту»
– Як проводите вільний від спорту час?
– Вільний час? Його, на жаль, за ці пів року не дуже-то й багато було. Але я намагаюся щось вчити за університетською програмою, спілкуватися з однокурсниками. Також, якщо я вдома, то відвідую з сестрою танці. Бувають дні, коли не хочеться великого навантаження, і заняття танцями допомагають не валятися у ліжку, а робити якісь відновлювальні вправи та розтяжки. Психологічно це набагато легше, ніж тренування.
– Де і чому навчаєтесь?
– Я навчаюся в Західноукраїнському національному університеті (ЗУНУ), на спеціальності «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології». Це в мене вже третя вища освіта! Мені подобається, мене взагалі цікавіть ІТ. Я маю вже освіту з менеджменту, з зовнішньоекономічної діяльності та фахову спортивну.
– Неочікувано! Чому саме така спеціальність?
– Так вийшло (посміхається). Вона непроста, але охоплює велику кількість речей, тому ще є можливість обирати, ким буду, коли виросту (сміється).
– Яку музику, фільми, серіали любите?
– Я люблю фентезі, тому я читаю книжки, дивлюсь такі ж фільми і серіали. Люблю рок-музику, альтернативу. В захваті від нового альбому Linkin Park From Zero. Він мене дуже мотивує, я слухаю його щодня.
– А що саме обираєте з книжок?
– Я люблю класичну фантастику. Можу, навіть, Роулінг «Гаррі Поттера» сюди віднести, Мартіна з його «Піснею льоду і полум’я». Мабуть, і «Дюна» Френка Герберта. Це просто космічна історія! Я люблю паралельні всесвіти. Обожнюю і Толкіна. Я люблю доповнені всесвіти, взагалі обожнюю такі історії.
– Чи вільне ваше серце зараз?
– Ні, не вільне. Насправді дуже важко будувати стосунки на відстані, коли твоя робота забирає весь час. Але мені пощастило з тим, хто розуміє і підтримує мене щодня.
– Можете трішки відкрити секрет і розповісти про нього?
– Він фронтенд-розробник, і ми вже більше року разом. Познайомилися на пет-проєкті (це проєкт, який розробник робить для себе у вільний від основної роботи час). Ми зрозуміли, що говоримо однією мовою та маємо однакові цінності.
Залиште відповідь