«Думаю, що недарма прожив своє життя…», — Анатолій Шевчук, колишній депутат та учасник підняття прапора України над Житомиром 13 червня 1990 року

«Думаю, що недарма прожив  своє життя…», —  Анатолій  Шевчук, колишній депутат та учасник підняття  прапора України над Житомиром 13 червня 1990 року

…Західна Україна тоді активно почала впроваджувати національну ідею. У  Житомирі  — надихалися ентузіазмом. Люди, які переймалися долею України, жваво включилися у  процес. З поміж них — і  Анатолій Шевчук.

У 1990 році він був депутатом  Житомирської міської ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів і один із учасників підняття синьо-жовтого стягу над ратушею Житомира. Сьогодні пана Анатолія нагородили відзнакою «За заслуги перед містом Житомиром III ступеня».  

Про ті історичні події згадує з цікавими  ремарочками, декілька разів повторюючи: «Із таких ось дрібниць і складається історія…»

Ідею  впроваджував тодішній голова міської ради  Віталій Мельничук. Анатолій Шевчук — голова депутатської комісії з питань культури. 

«Про використання української національної символіки на території міста Житомира» — це доленосне і важливе рішення  прийняла сесія міської ради 24 травня  1990 року. Анатолій Федорович тоді доповідав: розповідав про ідею державності, про національні символи…

«Пам’ятаю, що ми з дружиною відклали свою поїздку до рідні в Тернопільську область, бо я не міг не прийти на цю подію», — згадує.

З-поміж 183-ох депутатів міської ради тоді було 102 комуністи, 42 робітника.

Юрій Журбенко — учасник тих подій та голова правління Асоціації депутатів рад минулих років, згадує палкі виступи «звичайних хлопців з народу», у яких на думці було тільки одне — як поліпшити життя житомирян. «Такими палкими виступами ми змогли переконати і частину комуністів проголосувати за це рішення, щоб отримати більшість…»

…Після сесійного рішення було ще одне — рішення виконкома, де  було вирішено все втілити на практиці.

Треба було зробити щоглу, на яку і встановити синьо-жовтий національний прапор. Однодумці вирішили: «Синьо-жовтий стяг встановлюємо поруч. Радянський не ламаємо…»

Щоглу виготовили друзі Анатолія Шевчука на заводі верстатів-автоматів. Вона і досі там…

«Винесли її на дах. Видовбали лунку, зробили бетонний  розчин, поставили щоглу,   добу-дві все це висихало. Потому —  вже Прапор», — згадує.

13 червня  1990 рік. Все відбувалося ся  пізно ввечері — за 23:00 годину. Біля міськради  звучали  патріотичні пісні.  Всі раділи.

«Ми співали тоді «Ой,  у лузі червона калина»… Не розходилися довго. Прапор майорить — однодумці  щасливі…»

Житомир був четвертим містом в Україні, де підняли синьо-жовтий стяг після Тернополя, Львова та Івано-Франківська. В Центральній Наддніпрянській Україні — першим.

…Ранок наступного дня.  Над Ратушею прапора немає…

Хто це зробив, тоді розуміли всі, каже пан Анатолій. Попри те, що у міській раді на той час було вже чимало патріотично налаштованих людей, були ж і комуністи.  Публічно протистояти  вони не захотіли, а вирішили тихенько…

 «Що робитимемо? Щоденно  мінятимемо прапор?» — запитання  від тодішнього  міського голови Віталія Мельничука.

Та ні. Проблему розв’язали інакше.

«На заводі верстатів-автоматів є багато підйомних механізмів, і троси потрібно змащувати.  Ми взяли  тавот (ред. — солідол), принесли в банці і змастили пожежну драбину. Хто ж тоді посміє? Прапора більше не знімали,  Він там до сих пір», — посміхається вже літній чоловік.

 Нагорода —  подяка йому за внесок  в історію.

«Боюся сказати пафосно. Але все ж думаю, що недарма прожив життя…»

 

«Думаю, що недарма прожив  своє життя…», —  Анатолій  Шевчук, колишній депутат та учасник підняття  прапора України над Житомиром 13 червня 1990 року

Джерело: Житомирська міська рада