У Житомирській громаді послуги з ментального здоров’я можна отримати безоплатно. Держава впровадила послугу з надання психологічної допомоги населенню на “первинці”. Себто підтримку з ментального здоров’я пацієнтам надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри.
“Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” — так називається пакет, який МОЗ включило до Програми медичних гарантій (безоплатних послуг для населення). Для цього збільшили кількість фахівців, які можуть фахово надати таку допомогу.
У КП “Центр первинної медико-санітарної допомоги” спеціальне навчання пройшли 100 % лікарів та медичних сестер.Вони отримали сертифікати mhGAP. Тепер ці фахівці можуть надавати допомогу пацієнтам з тривогою, порушенням сну, гострою реакцією на стрес і т. д. Якщо ж проблема виходить за межі компетенції “первинки”, тоді сімейний лікар направляє хворого до вузькопрофільного спеціаліста, наприклад, для спеціалізованої допомоги лікаря-психіатра.
Отож, якщо людина відчуває, що у неї погіршився психоемоційний стан, найперше, що потрібно, — це звернутися до сімейного лікаря. Під час прийому лікар проведе базовий скринінг, визначить складність захворювання, чи є у пацієнта серйозні ознаки ментальних розладів. Якщо є — направить до вузькопрофільного лікаря.
“На первинному рівні лікар може надати пацієнту базову психологічну допомогу. Наприклад, нормалізувати психічний стан пацієнта за допомогою спеціальних дихальних технік. Сімейний лікар, терапевт чи педіатр складає план ведення пацієнта в межах своєї компетенції. Настанова mhGAP пропонує медпрацівникам протоколи діагностики та ведення поширених ментальних розділів, а також важливі інструменти для роботи.Не завжди є необхідність призначати медпрепарати”, — розповідає Олександр Косміна, медичний директор Центру первинної медико-санітарної допомоги. Каже, лікарі первинної ланки після проходження навчання з квітня минулого року повною мірою допомагають пацієнтам, що звертаються зі скаргами на порушення психічного й емоційного здоров’я. За місяць із такими скаргами до сімейного лікаря звертається близько 20- ти пацієнтів — здебільшого жінок, у яких чоловіки на війні, а також самих військових.
Джерело: Житомирська міська рада
Залиште відповідь