Про це говорять естонські партнери, які допомагають реформувати професійну освіту нашої громади.
Естонці діляться досвідом та пропонують реалізувати його у Житомирі. Хоча і кажуть: в Україні цей шлях буде іншим.
Місто Рівне — українська громада з такими ж можливостями, як і наша. Тут нові підходи у сфері професійної освіти уже впроваджені — також за естонської підтримки, і представники житомирських закладів це побачили.
В межах проєкту кожен із п’яти закладів провів важливу роботу — внутрішнє оцінювання всіх сфер — від навчально- виховної до управлінської. Як правильно це робити, житомирські педагоги професійного навчання вчилися в Естонії.
Тут вони побачили, якою може бути профтехосвіта і що саме потрібно змінювати, щоб готувати фахівців, які стануть конкурентоспроможними на завтрашньому ринку праці.
Та важливим, зі слів представника Міністерства освіти Естонії Рауля Аммера, є не документ, а саме аналіз своєї діяльності та розуміння, що саме потрібно змінювати.
До прикладу, було проведено дослідження, на скільки задоволені учні та вчителі профтехосвіти навчальним процесом і що б хотіли змінити. Результати обов’язково врахують при інноваційних впровадженнях. Наступним, не менш важливим етапом стане залученість роботодавців: важливо знати, на скільки задоволені роботодавці співпрацею із закладами професійної освіти, позаяк ринок праці та роботодавці — це один із двох найважливіших аспектів профтехосвіти. Другий аспект — це учні — діти чи дорослі, що здобувають професійні знання та набувають навички.
“Ці дві системи рівнозначно важливі, — каже пан Рауль. — Ми не можемо фокусуватися тільки на учнях, бо важливо знати, для кого ми готуємо професійних працівників. Це враховано в стратегії розвитку професійної освіти Житомира. Та багато ще й залежить від педагогів, що працюють у цих закладах”, — наголошує естонський посадовець.
Житомирська профтехосвіта наразі переживає процес реорганізації — переходу з державної в комунальну власність.
“Ми формуємо мережу та працюємо над пріоритетними напрямками. І, враховуючи виклики сьогодення, маємо розвивати профтехосвіту на високому рівні. Надзвичайно вдячні всьому естонському народу за цей вклад, підтримку і сміливість. Маємо працювати ще й так, щоб профтехосвіта стала престижною”, — зазначає заступниця міського голови Марія Місюрова. Каже, незабаром у Житомирі запрацює новий навчально-практичний центр з автозварювання. Центр відкриють на базі професійного ліцею, який цьогоріч виграв грант від Міністерства освіти.
Досвід Естонії мають впровадити і в Житомирі, як- от співпрацю закладів загальної середньої освіти та профтехосвіти. До прикладу, уроки праці для учнів ліцеїв проводити на базі закладів профтехосвіти.
Керівники закладів діляться: проєкт дав їм можливість перейти на високий рівень менеджменту, побачити свої слабкі сторони, розвивати сильні та рухатися вперед, маючи за приклад саме естонське “освітнє диво”.
Джерело: Житомирська міська рада
Залиште відповідь