Реконструкція історичної будівлі в середмісті Житомира: рік роботи без паспорту

  • Реконструкція історичної будівлі в середмісті Житомира: рік роботи без паспорту

    • Фото: Житомир Urban News
    • 27 серпня, 2024 14:48

    У 2018 році влада Житомира продала на аукціоні за 9 млн гривень будівлю недіючої стоматологічної поліклініки по вул. Велика Бердичівська, 33.

    Новий власник взявся за реконструкцію споруди, в рамках якої до будівлі добудують ще один поверх. Департамент містобудування та земельних відносин ЖМР опублікував роз’яснення щодо реконструкції будівлі.

    Зазначається, що новий проєкт має на меті покращити і модернізувати існуючу будівлю, дотримуючись необхідних архітектурних та історичних обмежень.Відповідно до Історико-архітектурного опорного плану, будівля знаходиться в межах історичного ареалу міста Житомир, але не є обʼєктом культурної спадщини.

    Натомість, спільнота Житомир Urban News повідомляє, що вже більше року, як почалась історія з реконструкцією будинку графа Лядоховського, але до сих пір немає паспорту реконструкції і будь-якої інформації, окрім скрінів зі сторінки головної архітекторки, тому досі невідомо, який саме вигляд він буде мати.

    Реконструкція історичної будівлі в середмісті Житомира: рік роботи без паспорту

    “Роботи цілий рік йшли неспішно, тому будинок готовий тільки частково. За цей час відбулось багато робіт як з середини, так і ззовні. 

    Реконструкція історичної будівлі в середмісті Житомира: рік роботи без паспорту

    Була перебудована повністю внутрішня частина. Фасад в деяких місцях був стягнутий металевим каркасом. Почали утеплювати та демонтовувати сандрики та інші оригінальні архітектурні елементи. Були вставлені оригінального розміру вікна першого поверху і чомусь зменшені вікна другого поверху. Ззаду будинку було добудовано одноповерхове ще одне приміщення”, – йдеться в повідомленні.

    Чим цей будинок цікавий і важливий?

     

    На ілюстрації наведений майже точний приклад оригінального вигляду цього будику, крім кольору. Сам будинок в оригіналі був одноповерховим, був споруджений ще в першій половині 19 століття, другий поверх добудували в другій половині 19 століття.

    Будинок сам є чудовим зразком неокласицизму, приклад того, як виключно формами був досягнутий лаконічний і збалансований вигляд фасаду, подібної архітектури в нашому місті немає. Також цікавим робить будинок ще те, що він є кутовим і дуже довгим, тому його масштаби є досить вражаючими. У 1980-ті фасад був ще збережений в оригінальному вигляді. Після капремонту він отримав досить огидний і непривабливий вигляд, однак все ще багато елементів було збережено і старі форми можна було прослідкувати.

    Також урбаністи пояснюють, чому ситуація зараз є поганою:

    “Враховуючи всю невідомість реконструкції, складно зрозуміти наміри і адекватність власника. Адже з однієї сторони фасадна стіна була збережена і не перебудована, але орієнтовні рендери показують на те, що нічого спільного новий фасад з старим будинок мати не буде, і сам проєкт нагадує кітч і несмак. Також проблемою залишається навіть не наявність третього поверху, а потенційного четвертого з терасою, чи тільки тераси з дахом. Всі ці питання є важливими через те, що реконструкція відбувається на історичній будівлі, на території історичного ареалу, біля памʼятки архітектури та біля історичної забудови, тому фінальний вигляд є важливим”.

    Реконструкція історичної будівлі в середмісті Житомира: рік роботи без паспорту

    Реконструкція історичної будівлі в середмісті Житомира: рік роботи без паспорту

    Фото: Житомир Urban News

    Приклад оригінального проєкту та умовного, альтернативного авторського проєкту, де третій поверх не обʼєднаний композиційно з фасадом оригінально будинку.

    Джерело