Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.
Проєкт спрямовано на підтримку швидкого відновлення локальних економік українських міст шляхом інвестування у відбудову та покращення інфраструктури розвитку бізнесу.
Учасниками проєкту є 12 міст, серед яких є як великі обласні центри: Луцьк, Рівне, Житомир, Чернігів, Тернопіль, Хмельницький, Вінниця та Івано-Франківськ, так і відносно невеликі міста, як от Звягель, Стрий, Сміла та Лозова.
Десять громад у межах проєкту створять інфраструктуру для бізнесу (бізнес-коворкінги, інноваційно-технологічний парк тощо), а ще дві — відновлять економічну інфраструктуру, а саме водопостачання у місцеві промислові зони, де сконцентровано малий та середній бізнес.
Особливістю проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» є те, що він органічно поєднує два напрями:
- Здійснення будівельних робіт з відбудови бізнес-інфраструктури та базової інфраструктури;
- Імплементацію програми з розбудови інституційної спроможності, зокрема шляхом проведення консультацій та низки освітніх заходів, які допоможуть забезпечити сталість досягнутих результатів після завершення проєкту.
Отже, окрім фінансування, через постійну взаємодію та співпрацю муніципалітети також отримують консультаційну підтримку, що сприятиме підвищенню рівня їх компетенції та спроможності. Метою проєкту кінцевий результат, спрямований як на відновлення та покращення бізнес-інфраструктури, так і на забезпечення її сталого та ефективного функціонування.
Участь міста Житомира
У межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» наше місто має власну ініціативу під назвою «Лабораторія підприємництва»
Повномасштабна війна росії проти України стала найбільшим викликом для бізнесу в Житомирській міській територіальній громаді.
Розрив ланцюжків постачання сировини, готової продукції, скорочення ринків збуту, здорожчання вартості енергоресурсів та матеріалів, зниження загального рівня купівельної спроможності населення, втрата/розпродаж найбільш цінних/ліквідних активів та інші фактори, що є наслідками воєнних дій негативно вплинули на поточний фінансовий стан місцевого та релокованого до громади бізнесу.
Основними цілями проєкту є підтримка розвитку підприємництва на території громади, підвищення рівня конкурентоспроможності та якості продукції мікро- та малого підприємництва, що працюють у переробній галузі.
Проект спрямований на забезпечення потреб цільових груп в сучасній виробничий інфраструктурі для мінімізації початкових інвестицій та операційних витрат на етапі відновлення/створення нових бізнесів.
В рамках реалізації проекту планується:
Створити та налагодити функціонування виробничої майстерні – муніципального простору для односерійної та дрібносерійної обробки дерева, металу, полімерів, композиту, текстоліту, полікарбонату та інших матеріалів, прототипування продукції, а також виготовлення 3D-деталей/виробів (за адресою: вул. Селецька, 5, м. Житомир).
Створити та налагодити функціонування коворкінгу – муніципального офісного простору для спільного використання (до 20 робочих місць, в першу чергу для резидентів виробничої майстерні та релокованого бізнесу (за адресою: вул. Київська, 19/2, м. Житомир).
Інноваційною складовою проєкту є популяризація моделі економіки спільної участі.
Результати
- Знижено початкові інвестиційні та операційні витрати для мікро та малого підприємництва, що працюють у переробній галузі (деревообробка, металообробка, виробництво продукції ї полімерів та іншої неметалевої продукції).
- Мережування, обмін знаннями, досвідом та творча взаємодія між суб’єктами мікро та малого підприємництва, що працюють у переробній галузі (деревообробка, металообробка, виробництво продукції ї полімерів та іншої неметалевої продукції).
- Створено 1 виробничу майстерню (відремонтовано та обладнано, закуплено та встановлено виробниче обладнання).
- Створено 1 коворкінг (виконано ремонт приміщення (реконструкцію) для коворкінгу; закуплено та встановлено меблі, побутову та офісну техніку для коворкінгу).
- Щонайменше 65 осіб скористалися підтримкою проєкту, тобто мали доступ до послуг в рамках роботи коворкінгу, у тому числі 35 жінок, осіб, постраждалих від війни та осіб з особливими потребами із числа переміщених ММСП.
- Щонайменше 45 суб’єктів господарювання стали резидентами виробничої майстерні.
- Щонайменше 20 суб’єктів господарювання стали резидентами Коворкінгу.
Посилення спроможності Житомира
Окрім реконструкції інфраструктури, проєкт SRER передбачає діяльність з посилення спроможності органів місцевого самоврядування, бізнес-спільнот та організацій громадянського суспільства, що забезпечить сталість результатів після завершення проєктута стимулюватиме подальші місцеві ініциативи для економічного розвитку громади.
Наприклад, коли наша проєктна команда завершить реконстукцію «Лабораторії підприємництва» для місцевих та релокованих бізнесів, у громаді вже буде стратегія сталості, яка визначить, як цей об’єкт розвиватиметься після завершення проєкту.
Для досягнення економічного відновлення в Україні залучила до співпраці три провідні організації, які мають досвід з питань місцевого розвитку, а саме:
- Асоціацію міст України — найбільшу асоціацію органів місцевого самоврядування у нашій країні, діяльність якої спрямована на надання підтримки українським муніципалітетам у всьому, що пов’язано з ефективним децентралізованим управлінням.
- Промприлад — інноваційну організацію з Івано-Франківська, яка має великий досвід у впровадженні ініціатив з підтримки бізнесу як у власному місті, так і в Україні в цілому. Експерти Промприладу на практиці покажуть, як забезпечити сталість відбудованих об’єктів.
- Smart People — організація, що об’єднує фахівців з мобілізації бізнес-спільнот українських міст. Команда Smart People бере участь у забезпеченні сталості шляхом залучення бізнесу до трансформацій місцевої інфраструктури та підвищення потенціалу бізнесу відповідно до оцінки потреб локальних бізнес-спільнот.
Що далі?
Однією із складових проєкту SRER є розвиток інституційної спроможності муніципалітетів, посилення можливості муніципалітетів у формуванні партнерських відносин із приватним сектором.
Враховуючи умови сьогодення, з якими зіштовхнулися міста України, такі компоненти сприятимуть забезпеченню сталості та стійкості проєкту.
Одним із завдань муніципалітету є сприяння розвитку середовища для відновлення, створення нових та розширеного відтворення існуючих бізнесів, а також підвищення конкурентоспроможності місцевої економіки.
Реалізація проєкту «Лабораторія підприємництва» стане вагомим компонентом підприємницької екосистеми, що надасть нового поштовху у розвитку економіки регіону і в цьому надійним партнером для Житомира став проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів (SRER).
Запрошуємо зацікавлені сторони стежити за ходом реалізації проєкту на офіційному сайті міської ради та на сторінках у соціальних мережах Житомирська міська рада, Департамент економічного розвитку, КУ «Агенція розвитку міста»
Контактна особа: Борис Пахолюк, директор КУ «Агенція розвитку міста»
Звіт реалізації проєкту
Цю статтю створено Житомирською міською радою у межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), що реалізується Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Думки, висновки чи рекомендації, викладені в цьому документі, належать авторам/-кам та упорядникам/-цям і не обов’язково відображають погляди уряду Німеччини, GIZ, UNDP або інших агенцій ООН.
Джерело: Житомирська міська рада
Залиште відповідь