Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) — це патологія, за якої у яєчниках утворюються множинні кісти. Це захворювання жінок репродуктивного віку, спричинене гормональними порушеннями. На жаль, причину гормональних порушень поки що не встановлено. Синдром полікістозних яєчників є однією з найчастіших причин жіночої безплідності, хоча не обов’язково супроводжується безпліддям.
З розв’язанням цієї та інших проблем із репродуктивною системою допоможе гінекологія у Житомирі.
Симптоми
Симптоми СПКЯ обумовлені надмірною кількістю андрогенів, чоловічих статевих гормонів. Основним є нерегулярний менструальний цикл. Інтервали між менструаціями становлять понад 35 днів, протягом року може бути менше ніж дев’ять менструацій.
Інші ознаки:
- зайва вага;
- надлишок волосся на обличчі та тілі;
- жирна шкіра та волосся, схильність до акне;
- ановуляторні цикли — відсутність овуляції іноді чи постійно.
Встановлено зв’язок СПКЯ з інсулінорезистентністю, тому вона також потрапляє до комплексу симптомів. Зовнішнім проявом інсулінорезистентності, крім схильності до набору ваги, є темні ділянки шкіри під пахвами, в паху, на шиї.
Симптоми СПКЯ більш виражені у жінок із надмірною вагою, і що він більший, то сильніше прояв. Нормалізація ваги зазвичай призводить до зменшення симптомів.
Діагностика
Діагноз встановлюють, аналізуючи сукупність симптомів, а також результат УЗД яєчників. На УЗД уздовж зовнішнього краю яєчника визначаються множинні невеликі кісти, які містять незрілі фолікули — це діагностична ознака полікістозу яєчників.
Крім УЗД, діагностика містить:
- гінекологічний огляд;
- аналізи крові: тест на толерантність до глюкози, визначення рівня андрогенів, визначення рівня холестерину та тригліцеридів.
Лікар також бере до уваги зовнішні ознаки: вага, жирність шкіри та волосся, акне.
Лікування синдрому полікістозних яєчників
Лікування спрямоване на усунення симптомів, що турбують пацієнтку. Воно полягає в корекції способу життя та, якщо потрібно, медикаментозної терапії.
Зміна способу життя
У разі надмірної ваги призначають низькокалорійну дієту разом із помірними регулярними фізичними вправами. Відзначено, що вже за 5% втрати ваги настає суттєве поліпшення, а медикаментозна терапія є ефективнішою. Тому нормалізація ваги є необхідною умовою лікування СПКЯ. У деяких випадках лише нормалізації маси тіла достатньо для встановлення регулярного менструального циклу та поновлення овуляції.
Медикаментозна терапія
Для лікування СПКЯ використовують:
- Комбіновані оральні контрацептиви. Препарати з естрогеном та прогестином зменшують синтез андрогенів та регулюють гормональний фон. Як наслідок не лише відновлюється цикл, а й зменшується або зникає акне, припиняється надмірний ріст волосся на тілі, зменшується ризик появи раку ендометрію.
- Прогестин. Приймання прогестину кожні 10-14 днів протягом кількох місяців регулює цикл, але не запобігає вагітності. Якщо потрібний контрацептивний ефект, лікар призначає оральний контрацептив із прогестином (міні-пілі) або внутрішньоматкову спіраль із прогестином.
- Спіронолактон. Цей препарат блокує дію андрогенів на шкіру й тим позбавляє надмірного росту волосся та висипу вугрів. Однак спіронолактон категорично протипоказаний під час планування вагітності, оскільки здатний викликати вроджені дефекти.
- Метформін. Його призначають для усунення інсулінорезистентності.
Для відновлення овуляції використовують кломіфен, летрозол та гонадотропіни.
Автор: Сендзюк Наталія Євгеніївна — акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗ діагностики.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83