Відповідальність за фейкові повідомлення

Відповідальність за фейкові повідомлення

З початку повномасштабного вторгнення рф та їх збройної агресії проти України, на територію регіону масово надходять завідомо неправдиві повідомлення про мінування, що свідчить про численні спроби ворога дестабілізувати ситуацію в Україні.

В 2024 році в Житомирській області зафіксовано значну кількість повідомлень терористичного характеру про замінування закладів освіти, торгівельно-розважальних центрів, медичних та державних установ, які безпосередньо надходили на електронні адреси цих закладів.

Для збереження анонімності електронних листів про «фейкові мінування», їх надсилають з використанням спеціалізованого програмного забезпечення (VPN-сервісів, ІР-телефонії, проксі-серверів), а також т.зв. «скриптів» (спотворена лексика, нелогічна пунктуація). Також більшість електронних повідомлень про замінування містить ознаки «сватінгу», тобто замінування від іншої особи, яка не має відношення до терористичної діяльності.

Так, для надсилання терористичних повідомлень агресор все частіше залучає неповнолітніх осіб, які є користувачами заборонених соціальних мереж («VK», «OK), учасниками різних спільнот Телеграм-каналів, ігрових Інтернет-платформ та чатів особистого спілкування («Discord»), звідки представники спецслужб країни-агресора, шляхом погроз, шантажу та за матеріальну винагороду, отримують їх персональні дані та залучають до дій протиправного характеру, відповідальність за які передбачена кримінальною відповідальністю.

Зокрема, ст. 259 ККУ визначено, що:

  • завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, – карається позбавленням волі на строк від 2 до 6 років;
  • те саме діяння, якщо об’єктами завідомо неправдивого повідомлення стали критично важливі об’єкти інфраструктури або будівлі чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, або заклади охорони здоров’я, або заклади освіти якщо воно спричинило тяжкі наслідки чи вчинено повторно, – карається позбавлення волі на строк від 4 до 8 років;
  • у разі завідомо неправдивого виклику спеціальних служб або повідомлення про замінування неповнолітньою особою, – їх батькинесуть адміністративну відповідальність та караються штрафом у розмірі від 1700 до 5100 грн (згідно ст. 184 «Невиконання батьками або особами, що їх заміняють обов’язків щодо виховання дітей» КУпАП).

 

Джерело: Житомирська міська рада