Винищувач на перспективу: Saab замовила дослідження зі створення літака, який замінить Gripen

. Швеція має намір зберегти навички та ноу-хау своєї оборонної авіаційної промисловості. Фото: Saab AB

Компанія Saab AB оголосила про те, що Шведське управління оборонних матеріалів (FMV) подало заявку на концептуальне проєктування майбутніх винищувачів для ВПС країни.

Як зазначають автори порталу Meta-defense, оборонні дослідження будуть здійснюватися в рамках майбутньої системи повітряного бою Flygvapnet шведських ВПС. Навіть робочої назви майбутнього літального апарата поки що не наводиться, повідомляє АрміяInform.

У пресслужбі шведської компанії повідомили, що нині нею розглядаються три шляхи, один з яких призведе до вибору наступника багатоцільового винищувача JAS-39E/F Gripen.

При цьому роботи включатимуть вивчення можливості об’єднання в одну систему пілотованих і безпілотних елементів, створення концептів, а також опрацювання майбутнього виробничого процесу. Для досягнення цієї мети Saab співпрацюватиме з FMV, Збройними силами Швеції, Шведською агенцією оборонних досліджень FOI, GKN Aerospace та іншими промисловими партнерами.

Літак Gripen ВПС Швеції. Фото: Saab AB

«Saab перебуває в сильній позиції, і завдяки нещодавній розробці Gripen E і GlobalEye, у нас є передові технології та інженерні ноу-хау, необхідні для просування концепції винищувача майбутнього. Це означає, що ми продовжуватимемо пропонувати інноваційні рішення для задоволення майбутніх оперативних потреб ЗС Швеції та інших замовників», — наводить видання Zona Militar слова директора підрозділу Saab з аеронавтики Ларса Тоссмана.

При цьому зазначається, що знаменитий шведський авіавиробник має намір і надалі розвивати співпрацю із зацікавленими сторонами, які працюють над новими та проривними технологіями, які відіграватимуть важливу роль у перспективних системах бойових літаків. Saab також вивчатиме інноваційні платформи, включаючи «Ініціативу оборонних інновацій» уряду Швеції та проєкт НАТО «Прискорювач оборонних інновацій для Північної Атлантики».

Концептуальні дослідження в рамках укладеного контракту проводитимуться паралельно з модернізацією літаків JAS-39C/D Gripen та прийняттям на озброєння ЗС Швеції та Бразилії Gripen E.

Компанія GKN Aerospace проводитиме концептуальні дослідження силових установок для перспективних винищувачів. Очікується, що вони допоможуть створити основу для перспективних винищувальних систем та продовжити створення подібних рішень у Швеції.

Термін контракту щодо розробки концепції майбутнього літака розрахований на 2024-2025 роки.

Літак Gripen ВПС Швеції. Фото: Saab AB

Аналітики оборонного ринку підкреслюють, що по суті цим контрактом шведська влада, яка знає, що за нею прискіпливо наглядають як представники авіаційної програми FCAS (Німеччина, Іспанія, Франція та Бельгія), так і проєкту GCAP (Італія, Японія та Велика Британія), хоче мати глобальне та об’єктивне бачення ситуації у світі, щоб одночасно задовольнити свої майбутні потреби у профільній авіації та підтримати свої виробничі навички.

Справді, у цій галузі, як і в області підводних човнів, Швеція має особливий статус на світовому ринку. Відповідний аналіз було нещодавно представлено на порталі АрміяInform. Держава з населенням всього в 10,5 млн жителів та ВВП якої менше ніж €650 млрд, це, безумовно, найменша країна, яка має досвід, при цьому дуже успішний, розробки сучасних винищувачів сімейства Gripen.

Швеція оголошує про випуск винищувачів 6-го покоління для заміни Gripen. Відео: TECH COMPANY

Джерело